На що варто звернути увагу, коли знімаєш квартиру?

 

Така, на перший погляд, просте завдання, як оренда квартири, насправді криє в собі багато підводних каменів. Особливо великі шанси «наштовхнутися» на них у тих, хто раніше ніколи не стикався з даною проблемою.

Що ж робити людям, у яких виникла потреба зняти житло?


Оренда нерухомостi без посередників


Для початку потрібно визначитися з параметрами знімного житла (район, кількість кімнат, стан і т.д.), а також власними фінансовими можливостями (при цьому врахуйте, що при заселенні орендар платить як мінімум за місяць вперед і так званий «страхову заставу». Його господар поверне при виїзді з квартири, якщо, звичайно, орендар не завдасть їй якоїсь шкоди.)

Далі потрібно вирішити: шукати квартиру самостійно або звернутися за допомогою до фахівців агентства нерухомості. Другий варіант, звичайно, набагато зручніше, а головне безпечніше (про шахраїв на ринку оренди нерухомості ми вже писали не раз), але тягне за собою додаткові витрати.

Якщо діємо самостійно, доведеться обдзвонити знайомих, родичів, друзів родичів і родичів друзів з питанням, чи не здає чи хто-небудь квартиру. Також належить регулярно перелопачувати пресу і тематичні дошки оголошень в Інтернеті. Якщо звертаємося в агентство - все простіше: потрібно лише чітко сформулювати побажання, відповідно до яких фахівці стануть підбирати варіанти - вам залишиться тільки схвалити (або не схвалити) їх.

Однак, спілкуючись з ріелторами, не варто забувати, що його метою є надати Вам більш менш підходять під Ваш запит варіанти і допомогти укласти грамотний договір. Але знати про всіх ваших побутових перевагах і способі життя він взагалі-то не зобов'язаний, так що не факт, що він щоразу буде глибоко замислюватися: а наскільки підходить знайдене клієнтові? Адже нерідко буває так, що основні параметри пропонованих варіантів повністю відповідають запитам клієнта, але жити чомусь в ній йому не зручно.

Звичайно, зовсім не те (хотіли пентхаус в центрі, а отримали хрущовку на ХТЗ) пропонувати не стануть. Але пам'ятайте головне: ніхто замість Вас не подбає про Ваших інтересах. Так що остаточний вибір в цьому випадку залишається за Вами. Зазвичай люди в загальних рисах уявляють, що їм потрібно - скільки кімнат, найближче метро ... Це речі очевидні, Ви самі зверніть на них увагу. Тому поговоримо про параметри «другого плану - тих, про які іноді забувають.

Відстань від метро. Пішки ми ходимо з більш-менш однаковою швидкістю, час доби на неї майже не впливає (хіба що час року - якщо двірники в районі недбайливі, то взимку і у пішоходів «рух» важко), тоді як пересування на транспорті дуже залежить від ситуації на дорозі. Так що організувати перегляд господар напевно постарається в середині дня, коли до метро «п'ять хвилин на маршрутці». Чи буде час таким же в час пік - вам належить зрозуміти самостійно. Подумайте також, чи завжди цей автобус такий порожній - чи, може, годині о сьомій вечора в нього не влізеш?

Сусіди по під'їзду. Якщо вони поводяться тихо зараз, зовсім не факт, що так буває завжди. Зрозуміло, що перевірити складно, але можна спробувати. Наприклад, не користуватися ліфтом (хоча заглянути туди варто!), А пройтися по сходах, вивчаючи місцеву «наскальний живопис». Або з'явитися на перегляд на 15 хвилин раніше і подружитися з сидять біля під'їзду бабусями. Зазвичай вони народ балакучий і обов'язково розкажуть, хто тут головний «хуліган».

Брудні шпалери - це очевидно. А ось поточні труби (особливо ті, що не на виду, а в сантехшкафу) так в очі не кидаються, але проблеми обіцяють великі. Звичайно, це скоріше турбота власника, але Вам буде не так-то приємно провести ніч, бігаючи з тазиками. Та й потім господар може оголосити, що сантехніку він залишав у зразковому стані, а поламали і попсували все Ви. Відшкодування шкоди по суду - це навряд чи (якщо, звичайно, Вам не попався законослухняний господар, який і договір оренди зареєструє і податки платить), але от виставити Вас на вулицю він цілком може. Природно, без будь-яких грошових компенсацій.

Поганий стан квартири або якихось предметів (меблів, сантехніки, побутових приладів) зовсім не так страшні, як здається. Реалії ринку такі, що власники зазвичай погоджуються щось докупити або відремонтувати. Зазвичай - в рахунок орендної плати за перші місяці. Скажімо, ви домовляєтеся про 2000 гривень на місяць, але наполягаєте на усунення таких-то дефектів і придбанні таких-то речей. Господар або мовчки задовольняє Ваші побажання, або доручить це зробити Вам і вважатиме ці витрати вартість оренди, тобто Ви заплатили не 2000 року, а наприклад, 1500 гривень.

На господаря квартири багато початківці орендарі взагалі не дивляться - вони вважають, що жити їм в квартирі, а не з людиною. З одного боку, це так - не в шлюб ж ви вступаєте. З іншого - неадекватний господар здатний отруїти існування, тим більше що йому «за статусом» покладено ключ від вхідних дверей. І досвідчені люди можуть розповісти чимало історій про «геморройчіках», що доставляються орендодавцем - від спроб періодично підвищувати ціну (що неприємно, але, загалом, передбачувано і обумовлюється в договорі) до візитів серед ночі з настирливими пропозиціями випити або вступити в інтимну близькість.

Одним словом. Переглядаючи квартиру, треба постаратися побачити побільше, задати питання, уявити, як все навколо виглядає в інший час доби, інший день тижня і т.п. Справа, звичайно, непроста, потребує досвіду. Але спробувати варто.