::cck::23::/cck::
::introtext::

Договір купівлі продажу нерухомості

Купівля-продаж об'єкта нерухомості - один із способів передачі права власності на нерухоме майно. Стаття 227 Цивільного Кодексу України визначає, що договір купівлі-продажу житлового будинку (до житлового будинку прирівнюються також квартири та інші об'єкти нерухомості) має бути завірений нотаріально, якщо хоча б однією із сторін є громадянин.


Оренда нерухомостi без посередників


При нотаріальному посвідченні договорів купівлі продажу нерухомого майна (квартир, житлових будинків і т.д.) потрібні такі документи: 1. Найперший і важливий документ, який повинен бути у продавця квартири-правовстановлюючий, тобто той, яким підтверджується право власності продавця на квартиру. Зазвичай це нотаріально посвідчений договір (купівлі-продажу, дарування, довічного утримання, про розподіл спадкового майна та ін.). Крім договору, документом, що підтверджує право власності на квартиру, можуть бути: - Свідоцтво (про право власності, про право на спадщину та деякі інші види свідоцтв, передбачені законом). Якщо у свідоцтві про право власності є посилання на технічний паспорт, то його також необхідно надати нотаріусу при укладанні договору. - Судове рішення (про визнання права власності, визначення суду, яке стверджує мирову угоду, постанова суду та ін.). Настійно рекомендують не купувати квартири (як і будь-які інші об'єкти нерухомості), якщо в правовстановлюючих документах є посилання на рішення суду. Як мінімум, без укладення компетентного юриста. - Договір купівлі-продажу квартири, зареєстрований на біржі. Варто відзначити, що в разі, якщо такий договір підписаний особою за дорученням, нотаріуси направляють власника нерухомості за таким договором до суду за рішенням про визнання договору дійсним.

2. Право власності, що виникло у продавця на підставі одного із зазначених вище правовстановлюючих документів, повинно було бути зареєстровано в органах БТІ. Документом, що підтверджує таку реєстрацію, є (мовою оригіналу) «витяг про реєстрацію права власності за на Нерухоме майно». Це другий (після правовстановлюючого) документ, який необхідний для здійснення угоди з відчуження квартири. Ця вимога містить виняток: якщо право власності виникло до початку ведення БТІ електронного реєстру (наприклад, для Одеси - до 2004 року) або право власності виникло після 01.01.2013 р, такий документ не вимагається, але необхідний буде штамп БТІ про реєстрацію на правовстановлюючому документі або реєстраційне посвідчення. Якщо ж право власності виникло після 1 січня 2013 то другим необхідним для укладення договору купівлі-продажу квартири документом буде «Витяг з державного Реєстру прав на Нерухоме майно про реєстрацію права власності».

3. Третій необхідний документ для продажу квартири - довідка про склад сім'ї (містить інформацію про кількість і склад зареєстрованих (прописаних) осіб за адресою об'єкта нерухомості). Довідку видають житлово-експлуатаційні управління, ОСББ, сільські, селищні ради. Ця довідка необхідна для перевірки факту реєстрації в відчужуваної квартирі неповнолітніх дітей та недієздатних громадян. Якщо зазначені категорії осіб зареєстровані (прописані) в квартирі, то продавцю для укладання угоди потрібно додатково надати дозвіл, що видається органами опіки та піклування на продаж квартири.

4. Четвертим документом, необхідним для продажу квартири, є укладення про експертну оцінку об'єкта нерухомості з обов'язковою позначкою «для цілей оподаткування».

5. Крім зазначених вище документів, для нотаріального посвідчення договору продавцю і покупцю необхідний паспорт і картка платника податків (раніше відома як довідка про присвоєння ідентифікаційного коду).

6. Крім того, необхідно щоб продавець перед нотаріальним посвідченням договору сплатив податок на доходи фізичних осіб. Нотаріусу продавець повинен надати квитанцію про сплату податку.

7. Якщо квартира була придбана в шлюбі, то для укладення договору купівлі-продажу квартири продавець повинен мати згоду чоловіка (дружини), підпис на якому засвідчений нотаріально. Причому згода необхідна, навіть якщо продавець квартири на момент відчуження квартири в цьому шлюбі вже не перебуває. Така згода чоловік (дружина) може підписати у того ж нотаріуса безпосередньо перед операцією. Якщо покупець перебуває у шлюбі, необхідна згода і його дружина. Це вичерпний перелік документів для продажу квартири.

8. У випадках, коли угода щодо відчуження квартири посвідчується державним нотаріусом, нотаріусу потрібно надати квитанцію про сплату державного мита. Розмір мита - 1% від вартості квартири (але не менше 17 гривень). Даний платіж може зробити як продавець, так і покупець квартири - законодавство чітко не встановлює платника. Тому хто платить мито і, відповідно, надає квитанцію, залежить від того, як домовляться продавець і покупець квартири.

::/introtext::
::fulltext::::/fulltext:: ::cck::23::/cck::